TD140N16SOFHPSA1
Categories SCRs Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Voltage - Off State: 1.6 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 140 A
Mfr: Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max): 220 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Structure: Series Connection - SCR/Diode
Package / Case: Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max): 400 mA
Base Product Number: TD140N16
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR, 1 Diode
Description: SCR MODULE 1600V 220A MODULE
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number: TD140N16SOFHPSA1
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TD140N16SOFHPSA1
SCR Module 1.6 kV 220 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module